İhtiyaç Kredisi Mi? Nakit Avans Mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Acil nakit ihtiyacını karşılamak için insanların sürekli olarak ikilemine düştüğü seçenekler vardır. İhtiyaç Kredisi Mi? Nakit Avans Mı? İhtiyaç kredisini çekmek mi daha kârlıdır? Yoksa kredi kartının nakit avans özelliğinden yararlanmak mı? Bu iki durumda içinde bulunulan koşullara göre zaman zaman diğerine karşı daha avantajlı olabiliyor.

Nakit Avans Nedir?

Nakit avans bir nevi kredidir. Bu sebeple ihtiyaç kredisi ile karşılaştırma yapılarak kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmelidir. İki işlemde de ödemesine yansıtılan faiz oranları ve işlem masrafları gibi kalemlerin değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Nakit avansın en büyük avantajının ihtiyaç sahibi tarafından istenilen saatte çekilip kullanılabilir olmasıdır.  İhtiyaç kredisi başvurusundaki gibi bankadan olumlu bir yanıt alma bekleme süresinin olmaması, kullanılamaması gibi etkenlerin olmaması nakit avansı daha tercih edilebilir kılmaktadır.

Fakat nakit avansın kullanılabilmesi için belli şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Nakit avans prosedürleri her bankaya göre farklılık gösteriyor olsa da belli genel geçer prosedürü vardır.

Öncelikle ihtiyaç kredisinde masraf kalemi olarak karşımıza çıkan işlem masrafı ücreti genellikle nakit avans özelliğinde alınmaz. Ancak nakit avans çekebilmenin ana şartı son 1 yıl içerisinde kredi kartı borcunun %50’sinin kapatılmış olmasıdır. Bir sene içerisinde üç defa ödenecek tutarın %50’sinden az ödeme yapıldıysa nakit avans çekimi yapılamamaktadır. Bu sebepten kapanmış olan nakit avans özelliğini geri açmak için kredi kartı borcunun tamamının ödenmesi gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Mi? Nakit Avans Mı?

Cari Hesap Programı Ne İşime Yarar?

İhtiyaç Kredisi mi? Nakit Avans mı? İkilemi

Nakit avansın üst limitini ise kredi kartının limiti belirlemektedir. Nakit avans olarak çekilecek tutar kredi kartı limitinin %25’idir. Çekilen nakit avans ise kredi kartı limitinize etki etmektedir. Çekilecek tutar buna göre değerlendirilmelidir. Eğer çekim taksitli olarak yapılacaksa bir diğer masraf kalemi ise taksit tutarına yansıtılacak olan faiz oranıdır.

Her bankanın nakit avans faiz oranı farklılık göstermekle birlikte ek olarak da nakit avans işlem ücreti alınır. Taksitli olarak çekeceğiniz nakit avans ise vadenin zamanına göre hesaplanır ve ücret olarak faiz + BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) hesaplanır. Ayrıca KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ücreti de kesilmektedir. Yani normal bir kredi olan bütün işlem ücretleri mevcuttur. Fakat genel olarak  bankalarda nakit avans faiz oranları, kredi faiz oranlarından yüksektir. Bu sebeple çekilen nakit avans taksitlendirilmediği müddetçe; ihtiyaç kredisi mi? nakit avans mı? ikileminde genellikle nakit avans daha tercih edilebilirdir.

İhtiyaç Kredisi Mi? Nakit Avans Mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir